rosliny
Wiadomości

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – na jakie warto postawić?

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to świetne rozwiązanie zarówno do domów, jak i mieszkań nie tylko ze względów dekoracyjnych. To także szansa na usunięcie z otoczenia zalegającego smogu czy innych niebezpiecznych substancji, których w powietrzu nie brakuje. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że takie kwiaty potrafią skutecznie oczyścić pokoje z wszelkiego rodzaju pyłków czy zanieczyszczeń. Na jakie warto postawić? Podpowiadamy.

Geneza roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

Mieszkania, domy czy miejsca pracy, w których spędzamy większą część dnia emitują różnego rodzaju związki, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one pochodzić z klejów, farb czy nawet płynów do czyszczenia bądź dezynfekcji. Już od wielu lat uważano, że usuwanie tych szkodliwych toksyn można powierzyć roślinom. Potwierdzili to naukowcy z NASA, którzy szukali sposobu na oczyszczenie powietrze we wnętrzach statków kosmicznych oraz stacji orbitalnych.

Okazało się, że niektóre gatunki są o wiele bardziej skuteczne pod tym względem niż inne. Pochłaniają one bowiem dwutlenek węgla, a w zamian wytwarzają tlen. Dodatkowo, dzięki parowaniu wody z liści oraz podłoża przyczyniają się do nawilżania powietrza. Aby rośliny te dobrze pełniły swoją rolą musza być zdrowe i odpowiednio pielęgnowane.

Rośliny oczyszczające powietrze – przykłady

Naukowcy z NASA dowiedli, że trzy duże bądź sześć małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie toksycznych substancji we wnętrzu. Jednym z nich jest popularny Skrzydłokwiat. Posiada duże i dekoracyjne liście, które mogą przypominać żagle. Kwiatostany z kolei zdobią roślinę od wiosny do wczesnej jesieni. Skrzydłokwiaty dorastają do 30, a w niektórych przypadkach nawet do 80 cm. Idealne warunki dla nich to zaciemnione miejsca w temperaturze pokojowej. Latem dobrze jest obficie je podlać, a zimą lepiej być oszczędnym.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze muszą być chowane w cieniu. Dracenie odpowiada z kolei miejsce jasne lub oświetlone rozproszonym światłem. Bardzo ważne jest, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Na dnie doniczki powinien znajdować znajdować się drenaż, ponieważ te rośliny nie lubią moczyć korzeni w wodzie.

Kolejnym przykładem może być Epipremnum złociste. Pędy tego pnącza dorastają nawet do około metra długości. Roślina może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. W czasie jej wegetacji podlewamy ją 2 razy w tygodniu, a w podczas zimy – raz na tydzień. Wystarczy jej uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych. Kiedy Epipremnum za bardzo się rozrośnie można śmiało przyciąć wystające pędy.

Dodaj komentarz