nowy czlonek rodziny
Wiadomości

Jak przygotować swój dom na przyjście na świat dziecka? Praktyczne porady dla przyszłych rodziców.

W życiu większości małżeństw, w końcu nadchodzi taki moment, że decydują się poszerzyć rodzinę o nowego jej członka. Dziecko, które za 9 miesięcy pojawi się na świecie, jest dla przyszłej mamy i taty spełnieniem najskrytszych marzeń. Noworodek w domu to jednak niekończąca się seria wyzwań i wyrzeczeń, na jakie przyszli rodzice muszą być gotowi. Jak jednak przygotować dom na przyjście na świat dziecka? Spieszymy z pomocą.

Przygotuj się psychicznie… i finansowo

Na samym początku musisz oswoić się z sytuacją. To bardzo ważne, aby uświadomić sobie, że Twoje życie za chwilę wywróci się do góry nogami i przez długie lata nie wróci na te same tory (możliwe nawet, że nigdy).

Pierwszy krok masz za sobą, dlatego możesz spokojnie przejść dalej. Ciąża u kobiety jest długa (9 miesięcy – tak dla pewności), więc nie musisz zrobić wszystkiego w pierwszym tygodniu. Rozłóż sobie w czasie wszystkie kwestie remontowo finansowe. Zdecydowanie odciąży Cię to fizycznie oraz materialnie.

Sprzęty, które musisz posiadać w swoim domu po przyjściu na świat dziecka to w szczególności:

  • Przewijak – dostosowany wysokością do Ciebie (Twoje plecy podziękują)
  • Łóżeczko dziecięce. Na pierwsze miesiące życia polecamy łóżeczka dostawiane do łóżka rodziców.
  • Wanienka do kąpieli.
  • Mnóstwo zapasów (o czym dalej)

Pampersy, Pampersy i jeszcze raz podkłady.

Tak, dobrze czytasz. Uwierz, że kiedy Twoja przyszła pociecha w końcu pojawi się na świecie, Twój dom zmieni się w istny poligon zużytych pampersów i podkładów. Dlatego zabezpiecz się zawczasu w środki higieny takie jak Pampersy (w ilościach hurtowych) oraz podkłady higieniczne (podobnie).

Jeśli rodzina będzie chciała się dorzucić, czy kupić coś maleństwu, pamiętaj, żeby zawsze mówić: Pampersy i podkłady! Robiąc zapasy zawczasu oraz zbierając darowizny od rodziny i znajomych zabezpieczysz się na jakiś czas, co pozwoli Ci skupić się na innych wydatkach, jakie musisz podjąć przy małym dziecku.

Wyeliminuj zbędne alergeny

Kolejnym przystankiem na Twojej drodze w przygotowaniu domu na przyjście na świat dziecka, jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Higiena oraz czystość pomieszczeń w całym domu, a w szczególności w pokoju, w którym dziecko będzie spało, jest niezwykle ważna.

Wyeliminuj niepotrzebne alergeny, które mogą podrażnić maluszka. Świetną pomocą w walce z kurzem i alergenami w powietrzu są oczyszczacze powietrza. Polecamy się w taki zaopatrzyć.

Ciuszki i akcesoria, czyli to, co kocha każda mama

Kiedy Twój maluch jest już „bliżej niż dalej”, prawdopodobnie ruszysz na zakupy. Każda mama kocha kupować ciuszki, ale pamiętaj, żeby robić to z głową. Nie kupuj ubranek w pierwszych tygodniach ciąży, bo możesz się przeliczyć.

Poczekaj, aż będziesz mógł mniej więcej oszacować wielkość Twojego dziecka po urodzeniu, abyś miał, choć szczątkowe informacje na temat, w jakie rozmiary się zaopatrzyć. Zasada jest prosta, lepiej kupić za duże niż za małe. Od każdej zasady są jednak odstępstwa. Uważaj, żeby nie kupić za dużych ubrań, bo maluch po prostu w nich „utonie”.

Większości przyszłych rodziców spędza sen z powiek przygotowanie domu na przyjście na świat ich maleństwa, dlatego warto czerpać swoją wiedzę z różnych źródeł, aby nic Cię nie zaskoczyło po porodzie (zaskoczy i tak). Polecamy także pod url https://www.atrakcjedzieciece.pl/articles/jak-przygotowac-dom-na-przyjscie-na-swiat-dziecka wpis Jak przygotować dom na przyjście na świat dziecka?”

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w tzw. nianię elektroniczną. Jest to naprawdę super gadżet, dzięki któremu nie raz odpoczniesz (a będziesz potrzebować odpoczynku) i oczyścisz głowę, kiedy Twoje dziecko będzie spało.

Wózki, foteliki i oczekiwanie na poród

Ostatnim przystankiem na Twojej drodze w przygotowaniu domu na przyjście na świat dziecka, jest wózek oraz fotelik samochodowy.

Zwróć szczególną uwagę na te dwie rzeczy, a zwłaszcza na fotelik. Nie używaj fotelików tzw. 3 w 1, które dołączane są często do wózków. Są to sprzęty marnej jakości, które nie ochronią należycie Twojego dziecka przy ewentualnej kolizji na drodze.

Zainwestuj trochę pieniędzy (przecież zaoszczędziłeś na pampersach!) i kup porządny fotelik do samochodu. Jeśli masz wątpliwości, jaki wybrać, w sklepie wykwalifikowany pracownik na pewno Ci pomoże.

Główne aspekty, na które musisz zwrócić uwagę zostały właśnie omówione, dlatego pozostaje Ci cierpliwie czekać, aż nowy członek rodziny pojawi się w waszym domu, a potem wywróci go do góry nogami. Dosłownie i w przenośni.

 

Dodaj komentarz