szalunki
Wiadomości

Jak wybrać odpowiednie szalunki?

Dzisiejsza technologia pozwala maksymalnie skrócić czas budowy zarówno obiektów jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i przemysłowych. Dzięki temu, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi pozwoleniami i sprawną ekipą, mamy szansę w stosunkowo krótkim czasie zacząć użytkować zaprojektowany obiekt. Jednym z elementów, który bez wątpienia skraca czas budowy i przyśpiesza przeprowadzanie wielu prac, jest szalunek. Jak jednak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy.

Czym są szalunki?

Szalunki to jedne z najważniejszych elementów wykorzystywanych podczas budowy zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. Są to swego rodzaju ramy, które następnie wypełniane są betonem. Kiedy masa zastygnie, elementy te są demontowane. Dzięki nim można więc w stosunkowo krótkim czasie postawić ścianę, fundamenty, słupy i inne niezbędne w każdym budynku elementy. 

Jeszcze do niedawna szalunki były przygotowywane przez ekipę budowlaną na miejscu budowy. Specjaliści wykonywali tzw. deskowanie, dzięki któremu można było utworzyć swego rodzaju formę, do której następnie wlewano beton. Wykonywano tak zarówno szalunki ścienne, fundamentowe, jak i inne. Po zdemontowaniu bardzo często takie deski nie nadawały się już do dalszego użycia, a wykonanie deskowania wymagało sporo czasu. Z tego powodu obecnie dużą popularnością cieszą się szalunki stalowe, czyli konstrukcje, które można wykorzystać w taki sam sposób jak konstrukcje deskowane, lecz ich montaż i demontaż jest dużo szybszy i mogą być użytkowane wielokrotnie.

Jakie są rodzaje szalunków?

Wśród najczęściej wykorzystywanych podczas wnoszenia większości obiektów budowlanych szalunków można wymienić wersje ścienne. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do tworzenia ścian. Równie popularne są jednak szalunki fundamentowe, a więc elementy, które umożliwiają stworzenie w dość krótkim czasie równej powierzchni i prostopadłych kątów fundamentów. Kierownik budowy może zdecydować również o tym, by wynająć na przykład na stronie https://szalbud.pl/ inne typy szalunków. Wśród pozostałych rodzajów wykorzystywanych na budowach tego typu elementów wymienia się szalunki słupa, stropu, do wykopu czy pod ogrodzenie.

Dodaj komentarz