srubowa pompa
Technologia

Czym charakteryzuje się pompa śrubowa?

Pompy śrubowe mają prostą, ale bardzo efektywną konstrukcję. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu pompy?

Co to jest pompa śrubowa?

Pompa śrubowa wykorzystuje jedną lub więcej śrub obrotowych (znanych również jako ślimaki lub wirniki) do przemieszczania płynów.

Takie pompy mają zwykle dwie linie zazębiających się śrub lub wirników, które obracają się w cylindrycznej obudowie. Śruby mają spiralne gwinty, które tworzą wnęki lub komory między nimi a obudową.

Gdy śruby obracają się, płyn jest uwięziony we wnękach i przenoszony ze strony ssącej do strony tłocznej pompy. Powoduje to jego przepływ.

Pompy śrubowe są pompami wyporowymi, co oznacza, że dostarczają stałą objętość płynu przy każdym obrocie śrub. Powoduje to stałe natężenie przepływu, niezależnie od zmian ciśnienia lub lepkości.

Aktualnie pompy śrubowe – https://www.garenpost.com.pl/pompy-srubowe.html są oferowane w wielu wariantach, dzięki czemu mogą być one dostosowane specjalnie do konkretnego przeznaczenia, na przykład pod względem ich długości, wydajności, materiałów, z których są one wykonane, co przekłada się na ich odporność na czynniki zewnętrzne.

Jakie zastosowanie mają pompy śrubowe?

Obecnie pompy śrubowe wykorzystywane są w wielu różnych obszarach przemysłu. Kiedy używane są one najczęściej?

Pompy śrubowe doskonale nadają się do pompowania płynów o dużej lepkości, zawiesin i cieczy zawierających ciała stałe. Konstrukcja pompy pozwala na wydajne przemieszczanie takich cieczy, co w przypadku innych pomp nie jest zawsze możliwe.

Również pompy śrubowe mogą zapewniać wysoką wydajność i zapewniać stałe natężenie przepływu w szerokim zakresie ciśnień.

W zależności od konkretnej konstrukcji, niektóre pompy śrubowe mogą obsługiwać przepływ dwukierunkowy, umożliwiając pompowanie w obu kierunkach.

Kiedy najczęściej używane są pompy śrubowe?

Pompy śrubowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle naftowym i gazowym, przetwórstwie chemicznym, spożywczym, oczyszczaniu ścieków, przemyśle morskim i budownictwie.

Są powszechnie stosowane do przesyłu lepkich płynów, ropy naftowej, smarów, szlamów, ścieków, produktów spożywczych, klejów, farb i innych substancji wymagających delikatnego pompowania.

Jak dobrać odpowiednią pompę śrubową?

Wybierając pompę śrubową, należy wziąć pod uwagę zróżnicowane czynniki, które pozwalają na dopasowanie jej do konkretnego przeznaczenia.

Zaliczane są do nich przede wszystkim właściwości płynu, wymagane natężenie przepływu i ciśnienie, poziom lepkości, zawartość ciał stałych i ograniczenia temperaturowe, aby upewnić się, że pompa jest odpowiednia do określonego zastosowania.

Dodaj komentarz