Wiadomości

Ochrona osiedla mieszkaniowego – na czym polega?

Pierwsze ogrodzone i monitorowane osiedla pojawiły się w Polsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas były synonimem luksusu, bogactwa, prestiż i bezpieczeństwa. Dziś już nikogo nie dziwią strzeżone osiedla, jest wręcz przeciwnie, gdyż w związku ze zmianą nastawienia społecznego i zapotrzebowania pojawia się ich coraz więcej. Jak obecnie wygląda ochrona osiedli mieszkaniowych?

Jak obecnie wygląda ochrona osiedla?

To od zarządcy osiedla zależy to, w jaki sposób będzie ono chronione. Jego zadaniem jest zadbanie o to, by mieszkańcy czuli się swobodnie i bezpiecznie. Możliwości ochrony osiedla jest wiele, więc zarządca może sięgnąć żarówo po jej stałe jak doraźne elementy. W większości przypadków stosowane są nowoczesne technologie prewencyjne, dzięki którym efektywniej można zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

Elementy współczesnej ochrony osiedli

Jak już wiadomo, to zarządca ma wpływ na to, w jaki sposób osiedle będzie chronione. Ma on naprawdę wiele możliwości, jednak są pewne systemy zabezpieczeń, które stosowane są zdecydowanie najczęściej.

Monitoring

Monitoring go chyba jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadkach, w których stosowana jest ochrona osiedla zamkniętego. To ile kamer ma wejść w skład systemu monitoringu, zależy od wielkości osiedla, liczby budynków i potrzeb mieszkańców. Kamery sprawdzą się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz bloków, dobrym rozwiązaniem jest również ich montaż na parkingach czy placach zabaw. Dlaczego monitoring to podstawa ochrony osiedla? Wielu złodziei rezygnuje z ataków na zamknięte kolonie mieszkaniowe, a nawet jeżeli już dojdzie do jakiegoś przestępstwa czy wykroczenia, dzięki kamerom znalezienie sprawcy jest łatwiejsze.

Instalacji kontroli dostępu

W zależności od decyzji zarządcy, nowoczesne osiedla chronione są przez różnego rodzaju urządzenia kontroli dostępu. Najpopularniejsze rozwiązania to domofony, choć coraz częściej można spotkać się z innymi rozwiązaniami blokującymi dostęp do osiedla ludziom z zewnątrz, np. kontrolerów i czytników kart czy urządzeń odblokowujących drzwi dopiero po wpisaniu odpowiedniego kody. Popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem stosowanym na prywatnych osiedlach ssą również wideodomofony.

Profesjonalna firma ochroniarska

Choć dziś ciężko wyobrazić sobie, że ochrona osiedli mieszkaniowych mogłaby się odbywać bez zaangażowania nowoczesnych środków, to jednak w dalszym ciągu osiedla zabezpieczane są również przez profesjonalne firmy ochroniarskie. Nie oznacza to zawsze, że ochrona musi znajdować się na terenie obiektu, wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z zarządcą osiedla. Ochrona może obejmować np. jedynie przyjazd na wezwanie czy błyskawiczną reakcję na zaistniałe zagrożenie.

Dodaj komentarz