Technologia

Jakie materiały wybrać do budowy trwałej i bezpiecznej hali inwentarskiej?

Budowa hali inwentarskiej to ważna inwestycja, która przyczyni się do rozwoju gospodarstwa rolnego. Niezależnie od tego, czy będzie to modernizacja już istniejących konstrukcji, czy też zupełnie nowa budowla należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest wykorzystanie odpowiednich materiałów.

Na co zwrócić uwagę planując budowę?

Podstawa to konkretny projekt. Niezbędne jest ustalenie wymiarów hali, a także jej przeznaczenia, ponieważ to od gatunku zwierząt, jakie będziemy w nim trzymać, zależy wiele szczegółów jej wykończenia. Konstrukcje projektowane i budowane przez firmę Kobex stanowią odpowiedź na te potrzeby, dostosowując się do potrzeb klienta. Przy planowaniu niezbędna jest pełna współpraca między klientem a biurem projektowym, tak by każdy szczegół odpowiadał potrzebom.

Jakie materiały wybrać?

Tradycyjnie hale inwentarskie budowane były z cegieł. Murowane budynki niewątpliwie są konstrukcjami bardzo solidnymi, pytanie jednak brzmi, czy na pewno jest to niezbędne, by otrzymać halę trwałą i bezpieczną? Współczesne budownictwo preferuje raczej tańsze i mniej czasochłonne projekty. Należą do nich hale stalowe, których postawienie zajmuje zaledwie około miesiąca, a jednocześnie inwestor oszczędza pieniądze, które musiałby wydać na żmudnie konstruowaną, murowaną budowlę.

Do przygotowania takiej konstrukcji niezbędne będzie spełnienie szeregu warunków:

  • projekt
  • pozwolenie na budowę
  • przygotowanie terenu
  • zakup, transport i montaż hali
  • przygotowanie jej do konkretnej funkcji, jaką będzie spełniać

Po zrealizowaniu powyższych punktów hala będzie gotowa do pracy.

Czy pozwolenie jest potrzebne?

Planując budowę hali inwentarskiej, może pojawiać się pytanie o warunki, jakie należy spełnić. Zwłaszcza o wspomniane już pozwolenie na budowę. Czy rzeczywiście jest potrzebne? Zgodnie z przepisami budynki przeznaczone na cele rolnicze o powierzchni do 35 m² nie wymagają takiego pozwolenia, jednak hale inwentarskie zdecydowanie takie wymiary będzie przekraczać, stąd pozwolenie jest nieodzowne. Zastosowany materiał nie ma tu wielkiego znaczenia, dlatego także hale stalowe podlegają tym przepisom.

Dobrze zaprojektowana i przemyślana hala to inwestycja na lata, która pozwoli znacząco zwiększyć potencjał gospodarstwa rolnego. Dlatego warto podejść do planów z głową i gruntownie je przemyśleć zarówno pod względem charakteru konstrukcji, jak i wykorzystanych do budowy materiałów. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie trwałem i bezpiecznej hali przy ograniczonych nakładach finansowych, a to zdecydowanie ważny aspekt każdej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz