badanie ekg
Wiadomości

Jak wygląda badanie EKG serca?

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) jest jednym z najważniejszych i najbardziej podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala na ocenę pracy serca. Wykonywane jest zarówno rutynowo, jak i w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia. Poniżej przedstawiamy informacje na temat tego, jak przebiega badanie EKG, na czym polega jego interpretacja oraz jakie są wskazania do jego wykonania.

Przebieg badania EKG

 

Badanie EKG serca w Jarocinie polega na rejestrowaniu elektrycznej aktywności serca za pomocą specjalistycznego aparatu – elektrokardiografu. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które przeprowadza się w pozycji leżącej lub siedzącej. Pacjent ma nałożone elektrody na klatkę piersiową, ręce i nogi, które przewodzą sygnały elektryczne z serca do elektrokardiografu. W trakcie badania należy zachować spokój i unikać gwałtownych ruchów, które mogłyby wpłynąć na wynik badania. Czas trwania EKG to zazwyczaj kilka minut.

Interpretacja wyników EKG

Rezultaty badania EKG przedstawiane są w postaci wykresu składającego się z linii i załamków (określanych literami P, Q, R, S oraz T), które odzwierciedlają kolejne fazy pracy serca. Lekarz analizuje zarówno kształt, jak i długość poszczególnych załamków, by ocenić rytm i częstotliwość pracy serca oraz ewentualne zaburzenia. Nieprawidłowości w wynikach EKG mogą świadczyć o różnych problemach, takich jak niedokrwienie mięśnia sercowego, nadmierna praca serca, arytmia czy stany zapalne.

Wskazania do wykonania badania EKG

Badanie EKG jest wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i w celu diagnostyki różnych schorzeń układu krążenia. Wskazaniami do wykonania badania są m.in. objawy takie jak ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia czy kołatanie serca. EKG jest również często wykonywane u osób z przypadłościami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby tarczycy. Ponadto, badanie to jest wykorzystywane jako element diagnostyki przed zabiegami chirurgicznymi czy sportowców w ramach oceny zdolności wysiłkowej.

Dokładność i ograniczenia badania EKG

Mimo że elektrokardiogram jest podstawowym badaniem diagnostycznym oceniającym pracę serca, nie zawsze potrafi wykazać wszystkie zmiany patologiczne. Czasami nieprawidłowości są widoczne tylko podczas wysiłku, pod wpływem stresu lub w określonych pozycjach ciała. W takim przypadku może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak EKG wysiłkowe, Holter EKG czy echokardiografia.

Dodaj komentarz