zawodnik siatkarski
Sport

Kim jest Wilfredo Leon?

W polskiej kadrze w siatkówce występowało wielu znakomitych zawodników. Z pewnością jednak jednym z najbardziej interesujących jest Wilfred Leon. Wyróżnia się nie tylko znakomitymi umiejętnościami, ale również fascynującą historią trafienia do Reprezentacji Polski w siatkówce. Dowiedz się, kim jest ten niezwykły zawodnik.

Wilfredo Leon – dzieciństwo i droga do reprezentacji Polski

Siatkarz urodził się w 1993 roku na Kubie. Urodził się w niezamożnej rodzinie w trakcie kryzysu panującego w całym kraju. Skutkowało to problemami z pozyskaniem jedzenia, leków czy paliwa. Bardzo szybko okazało się jednak, że Wilfredo z uwagi na talent i doskonałe warunki fizyczne świetnie radzi sobie w siatkówce. Już w wieku 14 lat zadebiutował w turnieju eliminacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jako 17-latek został natomiast wybrany kapitanem drużyny narodowej Kuby. Jeszcze jako niepełnoletni zawodnik wywalczył z reprezentacją złoty medal na Letnich Igrzyskach Młodzieży w Singapurze. W roku 2012 postanowił natomiast opuścić kraj i grać, gdzie indziej, co skutkowało skreśleniem go z listy reprezentantów.

W roku 2015 otrzymał polskie obywatelstwo, co pozwoliło ubiegać się o zgodę na grę dla reprezentacji. Po kilku przygodach klubowych w roku 2019 zdobył wszystkie potrzebne pozwolenia na to, aby występować w Reprezentacji Polski. Zadebiutował w wygranym 0-3 meczu z Holandią.

Najważniejsze sukcesy

Wilfredo Leon może pochwalić się wieloma sukcesami reprezentacyjnymi. Z polską drużyną narodową sięgnął przede wszystkim po:

  • Złoty medal Mistrzostw Europy 2023
  • Dwa brązowe medale w Mistrzostwach Europy w latach 2019 i 2021
  • Złoty medal Ligi Narodów w 2023
  • Wicemistrzostwo w Pucharze Świata w 2019

Wielokrotnie był wyróżniany również nagrodami indywidualnymi. Zdobywał głównie wyróżnienia dla najlepszego przyjmującego i MVP turnieju. Wielokrotnie mógł pochwalić się znakomitą dyspozycją w trakcie najważniejszych meczów i pomagał polskiej drużynie sięgać po najwyższe trofea.

Do dzisiaj występuje w kadrze narodowej, a mecze z jego udział można obstawiać u najlepszych bukmacherów. Liczne promocje pozwalają zawierać zakłady na jeszcze korzystniejszych warunkach.

Życie prywatne

Prywatnie Wilfredo Leon jest związany z Małgorzatą Gronkowską, którą poślubił w 2016 roku. Para ma trójkę dzieci. Poza tym zawodnik jest współwłaścicielem drużyny Anioły Toruń. Dzięki stronieniu od skandali i kontrowersyjnych wypowiedzi cieszy się bardzo dobrą opinią i jest uwielbiany przez polskich kibiców.

Dodaj komentarz